Essemtec

Archerfish Loddepasta Jet Dispensing Solution 2020. En avanceret all-in-one løsning, der samler de 3 processer loddepasta Jet-dispensering, Lim Jet-dispensering og Pick-and-Place i én og samme maskine. Se filmen. Essemtec er en af verdens førende i fremstilling af fleksibelt SMT-produktionsudstyr. Essemtec systemer er optimeret for maksimal fleksibilitet. Brugeren kan skifte fra et produkt til et andet på ingen tid og få maksimal udnyttelse af den tilgængelige produktionskapacitet. Essemtec er den eneste producent til at dække hele produktionsprocessen, fra printere, dispensere, pick-and-place og loddeudstyr. Til Manuelle, halvautomatiske eller fuldautomatiske systemer.

  • HYQ FEEDER-CHART FEEDER

    90 fuldt lastede feedere er temmelig tunge, men med Essemtec s HyQ-Feeder cart, kan de hurtigt flyttes gennem produktionen.

  • ESSEMTEC PUMA ULTRA

    Puma Ultra fra Essemtec er en modulopbygget pick and place maskine til både prototyper og serieproduktion. Med op til 30.000 cph, mulighed for 1–4 placeringshoveder og kombineret placement og dispensing i én proces sikrer den høj fleksibilitet og effektiv produktion.

    Systemet håndterer PCB op til 560 x 610 mm (option større), har høj feederkapacitet og et kompakt footprint. Den er designet til high-mix produktion med hurtige omstillinger, stabil præcision og mulighed for inline skalering.

  • ESSEMTEC FOX ULTRA

    FOX fra Essemtec er en kompakt og modulopbygget pick and place maskine til prototyper og high-mix produktion. Med op til 31.000 cph, mulighed for 1–4 placeringshoveder og integreret dispensing sikrer den høj fleksibilitet og effektiv håndtering af mange varianter.

    Systemet har et meget lille footprint med op til 200 feederpladser pr. m² og håndterer PCB op til 406 x 305 mm. Den er designet til hurtige omstillinger, stabil præcision og kan anvendes både som standalone og inline løsning.

  • Pick and place

    Designet til endnu flere produktændringer om dagen, et endnu større udvalg af komponenter, stigende krav til placeringsnøjagtighed.

    De fleste feeders pr. Kvm på markedet, intelligente opsætningskoncepter, de største pladestørrelser sammen med de mest kompakte systemstørrelser og falcon-softwaren baseret på Essemtecs “eez-technology” sikrer yderst effektiv og økonomisk SMD-produktion til service udbydere og intern produktion.

  • Forskellige Essemtec serier

    Essemtec Fox kan have op til 180 feedere, og behøver kun 1 m2 gulvplads og kan kører PCB på op til 406 x 305 mm.

    ESSEMTEC PUMA Op til 280 Feeder på 2 kvadratmeter (Op til 420 inline). PCB Størelse 560 x 610 mm, Valgfri 1800 x 610 mm.

    HYQ FEEDER forenkler og fremskynder setup af komponent reels til SMT montage-maskiner. Med hensyn til hastighed, præcision og pålidelighed, er disse feedere i top klasse.

  • Hvad kan Essemtec?

    • Nøjagtighed
    • Hastighed
    • Tilgængelighed

    For at sikre en stabil proces ved Pick and place er det essentielt at vælge de rigtige komponenter.

Steen Køpke

Business Area Manager
+45 2019 8040
stk@hin.dk

Steen Køpke har mere end 30 års erfaring, de seneste 14 år hos HIN, med speciale indenfor teknisk automation.